Nie je fotka ako fotka... (Photoshop tutoriál)
18:51
| Zverejnil
Unknown
...alebo článok o čiernobielych fotkách. Inšpiráciou k tomuto článku mi boli tisícky nepodarených čiernobielych fotiek. Poznáte to, poviete si, že spravíte "umeleckú" fotku, a tak na fotografiu v Microsoft Picture Manager drbnete čiernobiely efekt, čo je v princípe len desaturácia (úplne zníženie sýtosti farieb). Bez akéhokoľvek kontrastu. Nie je to predsa to, čo chceme? Nie. Jediné, čo touto metódou docielite je, že odstránite z fotografie všetku farbu. Vašim výsledkom bude rovnaký odtieň sivej na všetkých miestach fotky s rovnakým jasom bez ohľadu na rôzne farebné tóny. To je presne to, čomu sa chceme vyhnúť. Ako teda nerobiťmdlé čiernobiele fotografie?
Požadované schopnosti: Základy Photoshopu
Ukážem Vám 2 metódy, ktorými môžete vytvoriť živú čiernobielu fotografiu.
Keďže sme tu mali minule článok o Care Delevingne (ktorý si môžete prečítať tu), použijem ju ako modelku pre demonštráciu týchto metód.
Ako teda vyzerá klasická desaturovaná fotka?
A tu to máme, jasne môžete vidieť rovnaké odtiene sivej na miestach s rovnakým jasom. Bez akéhokoľvek kontrastu a rozlišovania farieb. Ale poďme na spomínané 2 metódy. Začnime tou jednoduchšou.
1. Gradient map
Keďže český preklad Photoshopu zaryto odsudzujem, neviem presne preložiť čo tento nástroj znamená, ale o jeho použití si ešte povieme neskôr. Jednoducho povedané, vytvorí na fotografii farebnú mapu na základe vami zvolených farieb. Ak si teda vyberiete čiernu a bielu farbu, môžeme tento efekt využiť pre vytvorenie čiernobielej fotografie.
Pravidlo č.1 všetkých photoshopákov- nikdy, nikdy, NIKDY nič nerobte na background vrstve. Vždy si vytvorte background kópiu, na ktorej budete robiť akékoľvek zmeny. Ak sa vám niečo nepodarí, vždy to môžete zmazať a začať znovu. Najjednoduchšie bude, ak si do budúcna zapamätáte pre tento úkon klávesovú skratku Ctrl+J. Budete to využívať často.
Otvorte teda v menu Image--> Adjustments--> Gradient map. Skontrolujte si, či máte označenú skopírovanú vrstvu (Photoshop ju zvykne automaticky označovať ako Layer1, ale stretla som sa už aj s Background Copy).
Efekt gradient map vám automaticky hádže farby, ktoré máte nastavené ako farbu popredia a pozadia- foreground, background colour (vľavo dole v červenom krúžku). Ako preddefinovaná je vždy biela čierna, v tomto poradí, preto sa nezľaknite ak vám nabehne negatív. Toto zmeníte, ak prehodíte šípkou poradie farieb alebo jednoducho zaškrtnete Reverse v možnostiach gradient map (v červenom krúžku).
Samotný efekt gradient map je podľa mňa v tomto prípade úplne postačujúci, ale môžete mať fotky, do ktorých by sa vám ešte hodilo zvýrazniť kontrast. (Túto metódu často využívam aj pri farebných fotografiách a je podľa mňa oveľa lepšia ako obyčajný nástroj "Brightness&Contrast- Jas a kontrast). Skopírujete aktuálnu vrstvu (Ctrl+J), nastavíte Blending option na Soft Light (pri málo výrazných fotkách používam aj Overlay) a prípadne znížite Opacity (priehľadnosť). O koľko %, to už je na vás, dávajte si pozor, aby to nebolo "too much".
2. Black&white
Na prvý pohľad si môžete myslieť, že v tomto v podstate nie je žiadny rozdiel oproti desaturácii. Je, a to dosť podstatný. Je to práve ten rozdiel, ktorý som načrtla už v úvode článku. Tento efekt nie len že zohľadňuje rôzne farby, on je na tomto princípe postavený.
Ako vždy, Ctrl+J kopírujeme základnú vrstvu. Ideme do menu Image--> Adjustments--> Black & White.
Môžete vidieť ikonku Preset. Hneď ako Vám toto okienko vyskočí, budete tam mať napísané Default, čo je základné nastavenie, ktoré vo väčšine prípadov nevyzerá dobre. Môžete si teda vyberať z rôznofarebných filtrov- určite poznáte základné farebné RGB rozhranie.
Blue filter sa hodí skôr pre svetlejšie tónované fotky. Ostané väčšinou drasticky stmaví a vyzerá neprirodzene.
Green filter je pre väčšinu fotiek zlatou strednou cestou (okrem fotografií s dominantnou zelenou farbou, tie sú v tomto filtri skoro biele). Väčšinou vyberám tento filter a potom už len stmavujem alebo zosvetľujem vybrané farby. Vtedy vám Preset preskočí na Custom. Všeobecne platí, že teplé farby (red, yellow, green) zosvetľujú, resp. zvýraznia to svetlé a studené (cyan, blue, magenta) stmavujú, resp. zvýrania tmavé tóny. Tu nastupuje už vaša zručnosť a šikovnosť, môžete sa s tým vyhrať.
Red filter sa zas hodí pre tmavšie fotky, pretože ich pekne presvetlí.
Ostatné filtre sú už skôr nad rámec, ale môžu vyzerať pri niektorých fotografiách zaujímavo. Najviac oceňujem Maximum White a Maximum Black.
Na Caru som teda použila Green filter a výrazne som znížila žlté farby a tiež som trošku ubrala z červenej. Potom som použila rovnakú fintu s kontrastom ako pri Gradient map- skopírovanie aktuálne vrstvy a Blending mode na Soft light.
Aký je výsledok?
Autor: Mižú
0 komentárov:
Zverejnenie komentára