Hľadáš niečo?

Kontakt

kinkiblog@gmail.com

Zdieľaj





Používa službu Blogger.

Sleep as Android

Nedávno sa na Google Play objavila nová aplikácia Sleep as Android. Na prvý pohľad si poviete, že je to len lepšia verzia budíka, a že ju v podstate vôbec nepotrebujete. Akonáhle však tento inteligentný budík vyskúšate, nedáte na neho dopustiť. Rovnako ako ja a ďalších tisíc užívateľov, ktorí ho vychvaľujú do nebies :)

V čom je vlastne Sleep as Android taký výnimočný?







Určite sa Vám veľakrát stalo, že ste sa ráno zobudili mrzutí a nevyspatí. Samozrejme, môže to byť spôsobené krátkym 6-hodinovým spánkom, ale určite ste postrehli, že ak niekedy spíte aj 8-9 hodín, stane sa Vám, že sa zobudíte celí dolámaní a máte pocit, že ste spali ešte menej.

Ako vyzerá náš spánok?

Aby ste jednoduchšie pochopili princíp, na ktorom pracuje Sleep as Android, poďme si rozčleniť jednotlivé fázy spánku. Tieto fázy sa počas noci cyklicky opakujú, pričom jeden cyklus trvá asi 90 minút.

     1. NON- REM fáza

     Trvá 70-80 minút. Rozdeľuje sa ďalej na 4 fázy:
      1. Zaspávanie- Tvorí prechod medzi bdelosťou a spánkom, trvá asi len 5-10 minút. Určite ste už počuli výraz hladina alfa. Táto fáza je ideálna pre kruté žartíky, pretože Vaše podvedomie je otvorené a prakticky môžete svojej obeti nahovoriť čokoľvek. Alebo sa vám môže častokrát stať, že sa zobudíte na šklbnutie nohou alebo pocit, že padáte.
      2. Plytký spánok- Telesná teplota klesá, tep sa spomaľuje. Mozog prechádza z alfa vĺn na tzv. sigma vlny, ktoré sú prejavom svalovej relaxácie. Počas tejto fázy Vás môžu zobudiť aj malé podnety. Tvorí 40-60% celkovej dĺžky spánku.
      3. Prechod do hlbokého spánku
    4. Hlboký spánok- Fáza najhlbšieho odpočinku, v ktorom je Vaše telo úplne uvoľnené. Zobudiť niekoho v tejto fáze je takmer nemožné, nepodarí sa to ani Vašim hlučným spolužiakom na dozvukoch po stužkovej. Teda, v prípade, že sa Vám to nejakými prostriedkami podarí, dotyčný bude pravdepodobne niekoľko minút dezorientovaný a ráno si nemusí pamäť, že ho niekto zobudil. Na konci tejto fázy sa prejavuje u niektorých ľudí námesačnosť. Prípadne sa Vám môže stať, že ste "prepočuli" budík. Preto, lebo Vám zazvonil počas hlbokého spánku. Tvorí 15-20% celkovej dĺžky spánku.

     2. REM fáza

     Alebo Rapid Eye Movement, pomenovaná podľa rýchleho pohybu očí. Je to fáza snov a tvorí 20-25% spánkového cyklu, čo trvá asi 10-15 minút. Ak sa Vám zdá, že nejaký sen trvá hodiny, tak ste na omyle. Vaše telo je paralyzované, ale mozog pracuje naplno. (To aby ste si náhodou neoslintali a nezjedli vankúš, keď sa vám bude snívať o nejakej skvelej torte, alebo nebodli ceruzou svojho spiaceho brata, keď budete mať nejaký akčný sen.) Táto fáza má výrazný vplyv na ukladanie poznatkov (preto je lepšie sa učiť večer ako ráno v autobuse). Ak Vás niekto zobudí počas tejto fázy, na 100% si svoj sen budete pamätať. Áno, sníva sa vám každý deň, ale nemusíte si to pamätať.

Ale späť k našej appke

Čo všetko  dokáže?

     Povie vám, kedy máte ísť spať

     Ak si napríklad nastavíte budík na 7.00 ráno a máte v možnostiach vyznačenú ideálnu dĺžku spánku 8 hodín, aplikácia Vás o 11 večer upozorní, že je čas ísť spať. Pokiaľ appke potvrdíte, kedy skutočne idete spať, môžete si pozrieť v grafe svoj "spánkový dlh," čiže o koľko ste spali menej ako boli pôvodne v pláne. Samozrejme, budíkov si môžete nastaviť koľko chcete, alebo si môžete zvoliť aj možnosť Oddych (šlofík), kde si nastavíte dĺžku oddychu. 


     Monitoruje váš spánok

     Základnou funkciou appky je monitorovanie spánkových fáz a ich zaznamenávanie do grafu. Tie vyhodnotí na základe vnímania vašich pohybov alebo aj nahrávania zvuku (túto možnosť musíte potvrdiť v menu). Nahrávanie zaznamenáva prípadné rozprávanie zo sna alebo chrápanie - ak začnete chrápať, mobil začne vibrovať a vy prestanete. Prvých 10-15 dní berte ako také testovacie dni, aby si appka mohla odpozorovať Váš spánok, aby Vás skutočne zobudila v plytkej fáze spánku. Chytré zobudenie odporúčam nastaviť na 40 minút - viď ďalej. Monitorovanie zapnete ikonkou mesiačika (sledovanie spánku).
(Tlačidlom možnosti na svojom telefóne si môžete zvoliť otestovanie svojich senzorov na telefóne).


     Zobudí Vás šetrne

     Ak máte radi terapiu šokom, a nastavujete si svoje alarmy s hlasnými zvučkami, aby ste náhodou nezaspali, mali by ste začať šetriť svoje srdce. Hneď na úvod si môžete nastaviť postupné zosilňovanie zvuku v rozmedzí 5-120 sekúnd a k dispozícii máte škálu príjemných melódií, alebo si môžete zvoliť vlastnú.  Inteligentné budenie (Smart early wake up) je hlavná vymoženosť tohto budíka, ktorá ho robí výnimočným. Nastavíte si napr. chytré zobudenie na 40 minút. Budík máte nastavený napr. na 7.00. To znamená že 40 minút pred budíkom (v rozmedzí 6.20 až 7.00) aplikácia vyhodnotí podľa monitoringu ideálny čas (plytký spánok) kedy Vás má zobudiť. 

     Si naozaj hore? Systém CAPTCHA

     Po zobudení Vám aplikácia položí vami vybranú úlohu, ktorú musíte vyriešiť, aby ste potvrdili, že ste hore. Ak ju nevyriešite, zobudí vás znovu. Môžete si vybrať jednoduchú matematickú rovnicu, nájsť bdiacu ovečku medzi spiacimi. Zaujímavý je aj QR kód, ktorý si vytlačíte a nalepíte niekam- ideálne čím ďalej od vašej postele. Budík neprestane zvoniť, pokým daný QR kód neoskenujete. A poslednou možnosťou je využitie NFC tagu (near field communication tag), čo je už trošku zložitejšie. Funguje medzi 2 zariadeniami, ktoré môžeme označiť ako prijímateľa (smartfón) a odosielateľa (NFC tag).  NFC tagy si môžete kúpiť najlacnejšie na ebay.  Pokiaľ sa chcete o technológii NFC dozvedieť viac, odporúčam tento článok. 


     Uspávanky

     Appka ponúka možnosť nastaviť si hlasitosť a stišovanie uspávanky (prípadne si ich nemusíte zapínať vôbec) a máte na výber z viacerých tém, od praskajúceho krbu až po šumenie vodopádov. Funkciou, ktorú by som chcela vypichnúť, sú binaurálne tóny (ktoré ale fungujú len ak máte slúchadlá), ktoré stimulujú vlnenia, ktoré vysiela váš mozog, či by podľa vývojárov malo zlepšiť kvalitu spánku aj zobúdzania. Je to však len experimentálna verzia, ale o tzv. binaural beats ste už určite počuli. Ak nie, odporúčam tento článok.

     Experiment s lucídnym snívaním

     Aplikácia spustí nahrávku keď detekuje REM fázu spánku. Pre tých, čo nevedia čo sú to lucídne sny- V bežných snoch si neuvedomujete, že snívate. Ale v lucídnych snoch ide o to, že nejakým podnetom si uvedomíte, že ide o sen a ten môžete režírovať podľa seba. Zvyčajne sú to sugestívne metódy, napríklad cez deň si v hlave opakuje typické znaky snov (nečitateľný text, meniaci sa čaj, nemôžete kričať a pod.), ktoré si potom uvedomíte v sne. Sleep as Android spustí nahrávku, ktorá opakuje slová "You are dreaming". Nakoľko je táto možnosť funkčná som však ešte nezistila.

     Zdieľanie spánku s priateľmi

     Appka ponúka možnosť zdieľať Váš spánkový režim na Facebooku a Twitteri a dokonca ho aj zálohovať na Cloude (Google Drive, Dropbox). Ale buďme úprimní, koho na Facebooku zaujíma Váš spánkový dlh alebo grafy hlbokého a plytkého spánku.

A to mám mať celú noc pri hlave telefón?

Asi prvá otázka, ktorá Vám po tomto dlhom článku napadá. Pre monitorovanie táto aplikácia skutočne vyžaduje, aby ste mali mobil celú noc pri sebe, čo je jedna z nevýhod aplikácie. Minimalizovať tento "neduh" môžete vypnutím mobilných sietí- túto môžnosť nájdete v nastaveniach appky. Môžete si nastaviť aj stlmenie obrazovky počas monitorovania spánku, čo výrazne šetrí batériu, ale vývojári aj tak odporúčajú pripojiť cez noc telefón do nabíjačky (na čo Vás aplikácia aj upozorní výzvou). Celkovo je to asi jediná (ale výrazná) nevýhoda aplikácie- je to strašný žrút batérie.

Koľko to stojí?

Free verzia- a.k.a. zdarma, má obmedzené niektoré funkcie (napr. uspávanky, história grafov, zdieľanie na FB...), je časovo obmedzená na prvých 14 dní používania. Keď budete s aplikáciou spokojní, môžete si ju zakúpiť.
Plná verzia- Nájdete ju na Google Play pod názvom Sleep as Android Unlock a stojí 2,49€, čo nie je podľa mňa až taká strašná položka. 
Sleep stats-  Toto je už skôr doplnková aplikácia k Sleep as Android, ktorá vizualizuje dĺžku spánku, čas zobudenia a zaspávania, týždenné sumárne grafy, ročný prehľad a pod. Stojí 1,69€, čo tiež nie je veľa, ale či je pre Vás nevyhnutná, to už posúďte sami. 

Sťahujte jednoducho vďaka Kinki!

The Kinki pre Vás generuje QR kódy, vďaka ktorým si rýchlo a jednoducho stiahnete svoju aplikáciu.



Autor: Mižú

0 komentárov:

Zverejnenie komentára